سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷ | ۱۴:۳۶:۴۷
خانه / تلاش ایران برای جهانی کردن کلیسای «وانک» اصفهان

تلاش ایران برای جهانی کردن کلیسای «وانک» اصفهان

3 - تلاش ایران برای جهانی کردن کلیسای «وانک» اصفهان

به گزارش ایسنا، محمدحسن طالبیان، امشب سه‌شنبه ۲۶ دی، در آئین اختتامیه نمایشگاه «ایران و ارمنستان خاطره یک سرزمین» و شب فرهنگی ارمنستان در موزه ملی ایران، گفت: اشتراکات فرهنگی ایران و ارمنستان سابقه‌ای عمیق و طولانی دارد، ما فهرست بلندی از کلیساهای ارامنه داریم که سه اثر از این میراث ارزشمند در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. تلاش داریم که سایر کلیساهای مهم ارامنه مانند کلیسای وانک اصفهان نیز به این پرونده اضافه شود.

او بیان کرد: ما ظرفیت‌های زیادی برای همکاری داریم، اما باید اراده بیشتری برای اجرای برنامه‌های مشترک به‌ وجود بیاید. ما آمادگی خود را در زمینه چاپ و نشر، حفاظت و مرمت، کارگاه‌های آموزشی، برگزاری نمایشگاه‌های مشترک و… بین ایران و ارمنستان اعلام می‌کنیم.


وی افزود: همچنین صحبت‌هایی با هیأت میراث‌ ناملموس یونسکو برای پرونده‌های مشترک انجام شده است و تهیه پرونده‌ای برای مسجد کبود ایروان و بحث مرمت آن نیز آغاز شده، اما نیازمند همکاری شهرداری ایروان هستیم، زیرا اطراف این مسجد به‌لحاظ منظر میراثی نیازمند سامان‌دهی است. هم به‌لحاظ سیاسی و هم فرهنگی کشور در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و همراهی سفیر ایران در ارمنستان نیز در زمینه پرونده‌های مشترک می‌تواند بسیار مؤثر باشد.


ایران و ارمنستان باز هم نمایشگاه مشترک برگزار می‌کنند


او افزود: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی بهترین و موفق‌ترین مسیر برای معرفی فرهنگ مشترک است. میراث فرهنگی حلقه اتصال ملت‌ها و زمینه‌ساز تعاملات مؤثر و نزدیکی ملت‌هاست، ما برای داشتن آینده‌ای روشن‌تر نیازمند درک و تفاهم هستیم و موزه‌ها در این میان نقش تأثیرگذاری دارند.


طالبیان با بیان این که دو کشور همسایه ایران و ارمنستان بر اساس این اندیشه نمایشگاه مشترک را برگزار کردند، ادامه داد: این نمایشگاه تأکیدی بر اهمیت این میراث مشترک، گامی برای تعاملات بیشتر و تأکیدی بر ریشه‌های مشترک دو کشور است. معرفی این میراث گامی در راستای حفظ بهتر و معرفی میراث‌ فرهنگی به همگان است.


وی افزود: ‌ما باور داریم این نمایشگاه گامی مهم در گسترش ارتباطات فرهنگی بین ایران و ارمنستان بود و توانسته هموطنان ما را با این میراث آشنا کند. برای گسترش این ارتباط پویا تشکیل نمایشگاهی از آثار ایران در ارمنستان می‌تواند بسیار مؤثر باشد، مقدمات برگزاری این نمایشگاه در حال انجام است و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد برگزاری این نمایشگاه باشیم.


مشاهیر فرهنگی هیچ‌گاه آماج حملات سیاسی نیستند


محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در این آئین گفت: ثروت‌های پایدار جامعه ثروت‌های اجتماعی هستند، ثروت‌هایی که هیچ‌گاه هیچ قدرتی قادر به از بین بردن آن‌ها نیست. مشاهیر و داشته‌های فرهنگی ما و ارمنستان با حملات سیاسی آسیب نمی‌بیند اما دیگر ثروت‌ها همیشه در معرض نابودی و تهدید هستند.


او با بیان این که سازمان میراث‌فرهنگی این افتخار را دارد که از این ثروت‌های بزرگ اجتماعی پاسداری کند، افزود: راهی که امروز تا حدودی شاهد نتایج پیمودن آن هستیم، راهی طولانی است، زیرا تغییر دادن فرهنگی نادرست در جامعه‌ای، بسیار دشوار است.


وی ادامه داد: در سال ۲۰۰۱ با تصویب سال “گفت‌وگوی تمدن‌ها” در سازمان ملل زمانی که قرار شد داشته‌های فرهنگی جوامع به اشتراک گذاشته شود، بخش زیادی از جامعه این مفهوم و اشتراک‌گذاری ثروت‌های فرهنگی را مذمت می‌کرد ولی با استمرار و مقاومت بخش‌های مربوط به‌ویژه تلاش‌های معاون میراث‌فرهنگی‌ و مدیر موزه ملی شاهد این هستیم که این دیدگاه تغییر کرده است.


او این نمایشگاه را نمونه‌ای از سفرای فرهنگی جامعه دانست و افزود: این سفیران پیام صلح و دوستی را به‌همراه دارند، این نمایشگاه‌ها نیز پنجره‌ای را به فرهنگ و تمدن جامعه باز می‌کند. چنین رویدادهایی یک نیاز اجتماعی است. مردم ایران و ارمنستان قطعا احساس کردند که باید بیشتر به‌هم نزدیک شوند.


کارگر با بیان این‌که امروز فرهنگ‌ها نیاز به این دارند که بیشتر هم را بشناسند و انسان‌های کشورهای مختلف نیاز به بستری دارند که بیشتر با هم آشنا شوند، ادامه داد: ارمنستان این دست دوستی را به سمت ما آورد. ما نیز در مقام میزبانی تلاش کردیم امانت‌دار خوبی برای داشته‌های فرهنگی ارمنستان باشیم. قطعا امروز ارمنستان برای ما و مردم جایگاهی دارد که پیش از نمایشگاه صاحب این جایگاه نبود.


هر فعالیت و رویداد صحیح موزه‌ای یک هم‌گرایی نزدیک است


سید احمد محیط طباطبایی، رئیس ایکوم نیز در ادامه این مراسم گفت: در دو دهه گذشته ایکوم محور فعالیت‌های خود را در همه کشورهای دنیا حول دو مسئله اساسی قرار داده، یعنی محیط‌زیست و صلح.


او هم‌گرایی بین گروه‌های اجتماعی را از مهم‌ترین فعالیت‌های ایکوم دانست و ادامه داد: هر فعالیت و رویداد صحیح موزه‌ای یک هم‌گرایی نزدیک است که کینه‌ها را از بین می‌برد. موزه‌ها نیز از طریق برگزاری رویدادهایی از این دست از تمام نهادهای فرهنگی برای رسیدن به این مهم، مؤثرتر عمل می‌کنند. در واقع موزه‌ها غبار فراموشی را از پیشینه فرهنگ‌ها می‌زدایند.


او با بیان این‌که ایکوم در طول سال‌های گذشته با همکاری موزه‌داران ایرانی، موفق به عضویت موزه‌داران ارمنستان در ایکوم جهانی شده است، توضیح داد: موزه‌داران ارمنستان نخست عضو کمیته ایکوم ایران شدند تا بتوانند ایکوم ارمنستان را تشکیل دهند، این یعنی همکاری بین‌موزه‌ای رخ داده است، این هم‌گرایی خاطره‌ی مشترک امری طبیعی در تاریخ این دو کشور است.


محیط طباطبایی ادامه داد: اگر فرهنگ ارمنستان را از فرهنگ ایران و فرهنگ ایران را از فرهنگ ارمنستان جدا کنیم، فرهنگ‌هایمان دچار خسران می‌شوند.


به گزارش ایسنا، در پایان این آئین؛ دو کتاب از «کتیبه‌های میخی اورارتور» و «کاتالوگ نمایشگاه مشترک ایران و ارمنستان: خاطره یک سرزمین» رونمایی شدند، همچنین گروه موسیقی کُر ارمنستان سه قطعه از جمله قطعه «ایران» را اجراء کردند.


انتهای پیام

تگ ها: طلوع آنلاين , طلوع نیوز , طلوع , toloonline , toloonline.ir , ويدئو روز , ويدئوي جديد , فيلم روز , فيلم جديد , فيلم ديدني , درآمد , ويدئوي داغ , فيلم داغ , کليپ روز , کليپ ديدني , کليپ جذاب , فيليمتو , filimto , جذاب , ديدني , تماشايي , فيلم , کليپ , طنز , خنده , خنده دار ,

همچنین ببینید

d8a2d8aad8b4 d8b3d988d8b2db8c daafd8b3d8aad8b1d8afd987 d8afd8b1 d8a8d8a7d8b2d8a7d8b1 d8aad987d8b1d8a7d986 - آتش سوزی گسترده در بازار تهران

آتش سوزی گسترده در بازار تهران

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از حریق گسترده در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *