سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷ | ۱۵:۴۸:۴۹
خانه / خبر روز / همه گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران

همه گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران

57319713 - همه گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران

به گزارش ایسنا، عاصمه جهانگیر که از اواخر سپتامبر ۲۰۱۶ جانشین احمد شهید شده بود، براساس اعلام منابع خبری پاکستانی روز یکشنبه به دلیل سکته قلبی درگذشته است.

عاصمه جهانگیر که از او به عنوان رهبران جنبش وکلای پاکستان یاد شده است، بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ به عنوان گزارشگر ویژه آزادی مذهب و عقیده سازمان ملل فعالیت می کرد و چندین بار در این مدت به نقض حقوق بهائیان در ایران انتقاد کرده بود. طبق اعلام منابع خبری جهانگیر در سالهای ۱۹۸۳ و ۲۰۰۷ در حبس به سر برده است.


ایران بارها به انتخاب گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران اعتراض کرده و اعلام کرده که شورای حقوق بشر سازمان ملل برخوردی دوگانه با موضوع حقوق بشر دارد و گزارش‌های تهیه شده از سوی این گزارشگر در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را مغرضانه دانسته و آن را رد کرده است.


آندرس آگوئیلار از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۶ اولین گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران بود. پس از آن رینالدو گالیندوپل از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۵ این سمت را برعهده گرفت. او در این سالها سه بار به عنوان نماینده کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل از ایران بازدید کرد. پس از آن موریس دنبی کاپیتون این مسئولیت را برعهده گرفت. او بین سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ این مسئولیت را برعهده داشت. در سال ۲۰۰۲ کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل از تمدید حکم گزارشگری وی امتناع کرد و پس از آن حدود یک دهه سازمان ملل گزارشگر ویژه‌ای را برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران معرفی نکرد.


در سال ۲۰۱۲ این ماموریت برعهده احمد شهید گذاشته شد و او حدود پنج سال این ماموریت را برعهده داشت. پس از آن در اواسط سال ۲۰۱۶ این ماموریت برعهده عاصمه جهانگیر قرار گرفت.


آخرین گزارش عاصمه جهانگیر در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران با واکنش جدی وزارت خارجه ایران مواجه شد و این وزارتخانه موارد ذکر شده در این گزارش را رد کرد.


با فوت عاصمه جهانگیر باید منتظر ماند و دید که آیا سازمان ملل تصمیم به انتخاب فرد جدیدی به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران خواهد گرفت یا نه.


انتهای پیام

تگ ها: طلوع آنلاين , طلوع نیوز , طلوع , toloonline , toloonline.ir , ويدئو روز , ويدئوي جديد , فيلم روز , فيلم جديد , فيلم ديدني , درآمد , ويدئوي داغ , فيلم داغ , کليپ روز , کليپ ديدني , کليپ جذاب , فيليمتو , filimto , جذاب , ديدني , تماشايي , فيلم , کليپ , طنز , خنده , خنده دار ,

همچنین ببینید

d986d985d8a7db8cd986d8afd987 d8a7d987d988d8a7d8b2 d8afd8b4d985d986 d986d985db8ce2808cd8aad988d8a7d986d8af d8a7d8b2 d8aed988d8a7d8b3 280x165 - نماینده اهواز: دشمن نمی‌تواند از خواسته‌های مردم سوءاستفاده و به انقلاب ضربه وارد کند

نماینده اهواز: دشمن نمی‌تواند از خواسته‌های مردم سوءاستفاده و به انقلاب ضربه وارد کند

جواد کاظم‌نسب‌ در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن در اهواز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *